BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

NBA veržiasi diržus

Panašu, kad ekonominė krizė neaplenkė ir NBA. Tuo teko įsitikinti vartant įvairias skelbtas publikacijas. Kol kas ji tik lengvai palietė stipriausią pasaulio krepšinio lygą.

NBA buvo pirmoji iš visų JAV sporto lygų pradėjusi atleidinėti savo darbuotojus. Buvo atleista 80 žmonių. “Dabartinė finansinė situacija verčia mus susiveržti diržus” viešai pareiškė lygos komisaras D.Sternas. Tuo buvo parodyta, kad krizė palietė ne tik krepšininkų atlyginimus, kurie dabartiniu metu išaugo iki fantastinių aukštumų. Reikalui esant, neatmetama galimybė ir toliau mažinti NBA personalo skaičių.

Atrodo, kad geriausi metai liko praeityje. Iki šiol kiekvienais metais žaidėjų atlyginimai tik augo. JAV spaudoje teko skaityti, kad vidutinė NBA žaidėjų alga 1984-85 m.m. sezone siekė 330 tūkst. dolerių per metus. Dabartiniu metu vienas brangiausių lygos žaidėjų Kevinas Garnetas uždirba 470 tūkst. dolerių per savaitę arba vidutiniškai 24.75 mln. dolerių per metus. Šiandien vidutinis NBA žaidėjų atlyginimas siekia 5 mln. dolerių. Teisingumo dėlei reikia pripažinti, kad tik apie 50 procentų šios sumos žaidėjai gauna į rankas (kt. dalis eina mokesčiams sumokėti). Nei vienoje kitoje komandinėje sporto šakoje JAV žaidėjai tiek neuždirba.

Tačiau krizė daro korekcijas ir šioje jautrioje kiekvienam NBA klubui srityje. Kaip prognozuojama, ženkliai sumažės ilgalaikių kontraktų, siekiančių 100 ir daugiau mln. dolerių.

NBA sumažino klubams žaidėjų atlyginimams galimą skirti sumą, taip vadinamą “atlyginimų kepurę” (salary cap) nuo 58.68 2008-09 m.m. iki 57.7 mln. dolerių šį sezoną.

Tačiau tokie krizės padariniai juokingai atrodo su Lietuvos bei Europos krepšinį sudrebinusia krize.

30 NBA komandų praėjusį sezoną vien tik žaidėjų atlyginimams išleido virš 2 mlrd. dolerių, todėl norisi pažvelgti, kaip uždirbami tokie pinigai.

Aišku, kad kiekvienos komandos pajamos skiriasi priklausomai nuo to, kokio dydžio rinkoje jos yra. Didžiosioms rinkoms priskiriami Los Andželas ir Niujorkas. Mažųjų rinkų tokių, kaip Memfio, Šarlotės, Portlando, Minesotos (Mineapolio), Indianos (Indianapolis), Jutos (Salt Lake City), Milvokio ir Naujojo Orleano komandos žaidžia miestuose, kurie su priemiesčiais turi apie 1 mln. gyventojų. Šios komandos negali pasigirti dideliu žiniasklaidos dėmesiu.

Įvairūs šaltiniai teigia, kad vidutinio dydžio rinkos NBA komandos uždirba apie 100 mln. dolerių per metus. Didžiųjų rinkų tokių, kaip Los Andželo “Lakers” ir Niujorko “Knics” komandos, uždirba apie 150 mln. dolerių per sezoną. Mažųjų rinkų komandos, išskyrus Jutos “Jazz”, kuri pastoviai žaidžia “playoff”-uose ir dažnai konferencijos finaluose, uždirba iki 85 mln. dolerių.

Taigi iš kokių pagrindinių šaltinių NBA klubai gauna šias milžiniškas mūsų masteliais pajamas?

Vidutinės komandų pajamos už parduotas TV transliacijų teises vietinėms televizijoms yra apie 12 mln. doleriu per metus, bet iš mažųjų rinkų tik Jutos ir Naujojo Orleano komandos uždirba panašias ar didesnes sumas. Didžiųjų televizijų, tokių, kaip ABC, ESPN ir TNT, kontraktai su NBA, papildo kiekvieno klubo sąskaitą dar 28 mln. dolerių.

Kadangi visų NBA klubų arenos talpina panašų žiūrovų skaičių, tai vidutinės pajamos, kurias uždirba
kiekvienas klubas iš bilietų pardavimų yra apie 32 mln. dolerių. Vidutiniškai po 5 mln. dolerių kiekvienas klubas uždirba iš prekybos suvenyrais ir sirgaline atributika.

Kaip matome, viską susumavus, gauname apie 77 mln. dolerių. Nuo čia ir prasideda didžiausia uždirbamų pajamų priklausomybė nuo rinkos dydžio. Didžiųjų rinkų komandos surenka iki 40 mln. dolerių iš rėmėjų ir reklamos pirkėjų, kai tuo tarpu vidutinių ir mažų rinkų komandos atitinkamai iki
25 ir 15 mln. dolerių.

Kaip matome Europos ir ypač Lietuvos krepšinio klubai nė iš tolo neprilygsta NBA klubams. Į juos gali lygiuotis tik mūsų žemyno futbolo grandai. Tad mums belieka tik dirbti ir dirbti…

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

plastikiniai langai2014-08-11 07:40

senos naujienos.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras